برگزاری یک رویداد در حوزه «بلاک‌چین»
نویسنده : ، موضوعات : تجاری ، 1 ماه پیش ارسال شده


بلاک‌چین اولین پلتفرم مبتنی بر اینترنت برای مبادله ارزش است. تا پیش از معرفی ارزهای رمزنگاری‌شده، هیچ‌کس نمی‌توانست ارزش را در طول یک مسیر بدون اجازه و پشتیبانی یک واسطه انتقال دهد. در واقع بلاک‌چین، امکان انتقال ارزش را به صورت آنی فراهم کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که هنوز افرادی معدودی از بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده برای تجارت استفاده می‌کنند، این فناوری کارایی خود را در سایر حوزه‌ها نیز ثابت کرده است.

به لطف ساختار شفاف بلاک‌چین، امکان استفاده از این فناوری در حوزه‌های متفاوتی مانند نشر و رسانه نیز ممکن شده است. همانگونه که بلاک‌چین سبب حذف بانک‌ها و کارگزاران مالی در حین تراکنش‌های مالی شده است، این فناوری می‌تواند در سایر بخش‌ها نیز سبب حذف واسطه‌ها شود.

بلاک‌چین راه را برای پلتفرم‌هایی هموار ساخته است که می‌توانند سهم عادلانه‌ای به تمامی ذی‌نفعان و مشارکت‌کنندگان در تولید آثار پرداخت کنند. حذف واسطه‌ها سبب کاهش هزینه‌های انتشار آثار نیز می‌شود و این خود گامی روبه‌جلو برای صنعت نشر خواهد بود.

عدم وابستگی فناوری بلاک‌چین به مرکزیت خاصی، سبب شده تا این فناوری در حوزه مالکیت فکری کاربردهای بی‌شماری داشته باشد. مالکیت فکری و به‌ویژه حق نشر یا کپی رایت یکی از اصلی‌ترین عناصر شکل‌گیری اقتصاد خلاق و چرخه اقتصاد کالاهای فرهنگی است.

«اقتصاد خلاق» پارادایمی است که با آغاز هزاره جدید به عنوان چرخه اقتصادی نوینی برای جبران زیان‌های حاصل از نوسانات بازار در قالب اسناد رسمی بسیاری از کشورها مد نظر قرار گرفته شده است. کشورهای اتحادیه اروپا، بریتانیا و استرالیا توجه ویژه‌ای به این نوع از اقتصاد داشته‌اند؛ اقتصادی که مبنای آن بر نبوغ و خلاقیت انسان‌ها بنا شده است. این نوع از اقتصاد به همراه اقتصاد فرهنگی سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی کشورها داشته‌اند.

فناوری بلاک‌چین کاربردهای وسیعی در اقتصاد خلاق دارد؛ امروزه استارتاپ‌های بسیاری در هر گوشه‌ای از جهان با استفاده از فناوری بلاک‌چین و پروتکل اتریوم شکل گرفته‌اند. فعالیت‌های چنین استارتاپ‌هایی می‌تواند به بهره‌وری بیشتر صنایع خلاق بیانجامد و زنجیره ارزش جهانی صنایع خلاق را دگرگون سازد.

«اقتصاد خلاق» می‌تواند جایگزینی مناسب برای کاهش وابستگی‌های ایران به نفت باشد؛ اقتصادی که با توجه به تاریخ و فرهنگ غنی و همچنین جامعه جوان ایران می‌تواند فرایند گذار از اقتصاد نفتی را هموار سازد.

در این رویداد آزمایشگاه‌های بلاک‌چین ایران تحت عنوان «چگونه بلاک‌چین می‌تواند معضل نقض کپی رایت در عصر دیجیتال را سامان بخشد؟»، مهندس آرامه بندری، ضمن معرفی فناوری بلاک‌چین و ارائه مقدمه‌ای از قوانین مالکیت فکری و کپی رایت، به بیان راه‌حل‌های فناوری بلاک‌چین برای حل چالش‌های مالکیت فکری می‌پردازد.

آزمایشگاه‌های بلاک‌چین ایران (IBL) کانون تحقیق، مشاوره و نوآوری با تمرکز بر فناوری بلاک‌چین است. این آزمایشگاه توسط دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری بانک مرکزی ایران تاسیس شده است. ماموریت آزمایشگاه بلاک‌چین ایران، تعریف نقشه راه به کارگیری فناوری بلاک‌چین در کشور است.

تمرکز اصلی آزمایشگاه بر پژوهش‌های مبتنی بر بلاک‌چین، آموزش، مشاوره و برگزاری سمینارها و رویدادهای مرتبط، به منظور شکل‌دهی به جامعه‌ای با آگاهی بیش‌تر در مورد بلاک‌چین است.

آزمایشگاه‌های بلاک‌چین ایران براساس این فعالیت‌ها و همکاری با بازیگران کلیدی ملی و بین‌المللی این حوزه، خدمات و محصولات نوین مبتنی بر بلاک‌چین را ارائه می‌نماید.

نوشته برگزاری یک رویداد در حوزه «بلاک‌چین» اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.Source link

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آرﻣﺎن ﺗﺠﺎرت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس